Atrakcje

Wszystkie moje wyprawy prowadzą do wysokich górach, najwyższych przełęczach i najtrudniejszych drogach. Kiedy jednak kończą się góry i zaczyna robić płasko mogę wtedy pozwiedzać największe atrakcje turystyczne danej części świata po której podróżuję. Poniżej krótka lista takich atrakcji na Bałkanach.

Grecja
Sunion – przylądek w Grecji u południowo-wschodnich wybrzeży Attyki. Znajdują się tu ruiny świątyni Posejdona, drugiej po Partenonie najchętniej fotografowanej w Grecji. Miejsce to znane jest też jako punkt widokowy do obserwacji Morza Egejskiego i zachodów słońca. Wzgórze z zespołem świątynnym to teren państwowego muzeum archeologicznego, czynnego właśnie „Do zachodu słońca”. 12 doryckich kolumn dawnej świątyni.
Ateny – stolica Grecji
Hymettus – 1026m – szczyt 16km od centrum Aten – droga na szczyt otwarta tylko w dzień
Akropol – antyczne miasto na wzgórzu w centrum Aten
Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Olimpejon – świątynia w starożytnych Atenach, ukończona w131 roku n.e. przez cesarza rzymskiego Hadriana. Świątynia liczyła 104 marmurowe kolumny i była największą świątynią w starożytnej Grecji. We wnętrzu na umieszczono dwa posągi – jeden przedstawiał Zeusa (kopia posągu z Olimpii), a drugi samego cesarza. Do dziś czasów zachowało się jedynie 15 kolumn, pozostałe zaś leżą przewrócone na ziemi. Posągi zaginęły. Ruiny świątyni znajdują się na wydzielonym terenie stanowiska archeologiczne w centrum współczesnych Aten.
Panathinaiko Stadio  – Stadion Panateński, „Wykonany z dobrego marmuru” jest to jedna z najbardziej znaczących, zrekonstruowanych budowli ateńskich. Położony jest w naturalnym zagłębieniu terenu pomiędzy dwoma wzgórzami. Zbudowany w latach 330-329 p.n.e. Jego wymiary to 204,7 m długości i 33.35 m szerokości, pomieścić mógł do 80.000 widzów.
Mount Lycabettus – wapienne wzgórze o wysokości 308 m.npm w Atenach. Na szczycie znajduje się XIX wieczna kaplica, restauracja oraz amfiteatr

Kanał Koryncki – kanał wodny żeglugi morskiej w Grecji, łączący Morze Egejskie (Zatoka Sarońska) z Morzem Jońskim (Zatoka Koryncka) o długości ponad 6km. Kanał ten przecina Przesmyk Koryncki, oddzielając tym samym półwysep Peloponez od głównej części Grecji, czyniąc go faktycznie wyspą. Dzięki niemu niektóre statki mogą zaoszczędzić 400 km podróży, którą musiałyby odbyć wokół Peloponezu.
Most Rion-Antirion – most wantowy o długości 2883 m, szerokość 27,2 m w Grecji nad Cieśniną Riońską. Znacznie przyspieszył podróż między kontynentem a Peloponezem. Na dwóch brzegach cieśniny położone są miejscowości o nazwach Rio oraz Atirio („leżąca dokładnie naprzeciwko Rio”), od których most przyjął swą nazwę, podobnie jak położone obok dwa zabytkowe forty artyleryjskie – atrakcja turystyczna. W chwili otwarcia (2004 rok), był to najdłuższy na świecie most wantowy.
Delfy Antyczne – prastare miasto i świątynia grecka u stóp Parnasu, 13 km od Zatoki Korynckiej, na drodze z Termopilów na Peloponez. Aktualnie Delfy, to nazwa miejsca archeologicznego i nazwa gminy, odległych o 165 km od Aten.
Meteory – masyw skał z piaskowca i zlepieńca w środkowej Grecji na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej w okolicy miasta Kalampaka. Skały osiągają wysokość do 540 m n.p.m. Na szczytach skał umiejscowiony jest zespół prawosławnych klasztorów (monastyrów).

Albania
Dolina Valbone – malownicza dolina w Albanii oraz rzeka i wieś o ten samej nazwie tuż pod szczytem Maja e Jezercës najwyższym w Górach Północnoalbańskich, całych Gór Dynarskich oraz piątym co do wysokości szczytem Albanii.
Jezioro Ochrydzkie – rozdzielone między Albanię i Macedonię, jest najstarszym jeziorem w Europie i najgłębszym na całych Bałkanach. Na jego brzegach zachowało się wiele średniowiecznych zabytków. Wraz z leżącym po macedońskiej stronie miastem Ochryda zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czarnogóra
Durmitor – park narodowy oraz jedno z wyższych pasm Gór Dynarskich, położone w Czarnogórze, najwyższy szczyt Bobotov Kuk, 2522m. Na wysokości 1450m n.p.m. miasto Žabljak (najwyżej położone w Czarnogórze).
Chorwacja
Park Narodowy Jezior Plitwickich – park narodowy w Chorwacji, położony w środkowej części kraju ok. 140 kilometrów od Zagrzebia niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną; założony w 1949 roku. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami.

 

Comments are closed.